Studia historyczne to czas poświęcony zdobywaniu wiedzy o dziejach świata i narodów. Ich rekonstrukcja odbywa się na podstawie źródeł pisanych, świadectw kultury materialnej i wytworów ludzkości, a także wpływu człowieka na środowisko naturalne. Jest to bardzo bogata dziedzina wiedzy, jej przedmiotem w sensie ścisłym może być wiele różnych aspektów rzeczywistości, dlatego w ramach szczegółowych studiów historycznych można zajmować się historią społeczną, kościoła, wojskowości, idei, prawa lub np. archiwistyką. Jesteś zainteresowany? Zapraszamy do lektury!


Matura z historii

Choć matura z historii bywa wybierana jako ratunek dla osób, które czują się zniechęcone myślą o biologii czy fizyce, warto wiedzieć, że egzamin ten nie należy do najłatwiejszych. Często mówi się, że historia to wiedza o przyczynach, rozumieniu zjawisk dziejowych, a nie żmudna nauka dat i przypisanych do nich wydarzeń. Trudno jednak znaleźć śmiałka, który spróbowałby zdawać maturę z historii bez znajomości faktów.

Studia historyczne - przedmioty, formy zajęć i trudności

Studia na wydziałach historycznych są dość specyficzne i przypominają nieco studia polonistyczne. Podobieństwo to odnosi się do liczby lektur, które należy samodzielnie zgłębić w trakcie nauki. Zaliczanie przedmiotów w trakcie sesji egzaminacyjnej polega na zaprezentowaniu wykładowcom gruntownej i pogłębionej wiedzy, dlatego rzetelna nauka jest niezbędna, by mieć szansę ukończenia studiów. Studenci historii odnajdują w planie zajęć mnóstwo różnych przedmiotów, należą do nich:
  • historia nowożytna;
  • język łaciński;
  • metodologia nauk historycznych;
  • demografia historyczna;
  • historia średniowiecza;
  • historia starożytna;
  • archiwistyka;
  • konserwacja i ochrona zabytków.


Historyk na rynku pracy

Studia na kierunkach związanych z historią są często podstawą kariery zawodowej w bardzo odmiennych dziedzinach. Wielu historyków zajmuje się polityką, sprawuje różnorakie urzędy oraz odnosi sukcesy w biznesie. Nie wszyscy absolwenci historii porzucają jednak swoją dziedzinę. Wielu z nich zajmuje się dydaktyką oraz pracuje w archiwach i muzeach.
!-- Global site tag (gtag.js) - Google Analytics -->